ЕЦТП алармира за настоящи и бъдещи проблеми в столичния обществен транспорт

(Снимки ЕЦТП)
23 юли 2024 г.

На пресконференция в БТА Европейският център за транспортни политики (ЕЦТП) алармира за проблеми в столичния автобусен транспорт, които може да се окажат твърде сериозни в близко бъдеще.

Ангел Попов и Диана Русинова посочиха, че сдружението е отправило конкретни въпроси към Столична община (СО) след получаването на сигнали от граждани.
Посочено бе, че от 1 юли СО е повишила средната скорост на градския транспорт по определени линии. Г-н Попов обясни, че така се съкращава изискваното време за преминаване между две спирки.

 

"Това е изключително опасно, като се има предвид, че вътре пътуват между 50 и 100 души. Искаме да попитаме Столична община дали тази промяна е съобразена с интензивността на трафика, скоростта на движение, пътните условия, спецификата на автобусите и редовните линии по градския транспорт, в които се допуска превоз на правостоящи пътници", каза експертът. И допълни, че това е голям стрес за шофьорите по принцип, а с настъпването на есента и идването на зимата, когато трафикът е по-интензивен, той ще се увеличи многократно заради задължението да бъдат изпълнени всички курсове по разписание.

 

Според изнесените факти и сега водачите работят на ръба на възможностите си, защото статистиката сочи, че има 830 автомобила на 1000 души, а и инфраструктурата също не е добра. Г-н Попов посочи, че преди да се вземе решението за увеличаването на скоростта не е имало обсъждане с водачите. От ЕЦТП допълниха, че отчети от предишни години показват, че неизпълнението на графика в транспорта в София е от десетки хиляди километри и от над 8000 неизпълнени курса. Което означава, че повишаването на скоростта не би помогнало за изпълнение на заложените курсове и километри.

 

Диана Русинова обясни, че по линиите на градския транспорт в столицата се движат нископодови градски автобуси. За периферията на града, където е възможно да се вдигнат скорости над 50 км/ч от ЕЦТП препоръчват да се използват нископодови крайградски автобуси. Разликата е, че те са оборудвани и с колани, което ги прави по-безопасни и позволяващи такива скорости.