Диана Русинова: Дори един загинал на пътя е твърде много

(Снимки ЕЦТП)
08 февруари 2025 г.

Не в 2% от случаите, а в 25% при смърт на пътя е замесен алкохол според официалната статистика на ЕС. Чии данни са верни, тези на популистите в България или на експертите от ЕС?

 

Председателят на Европейския център за транспортни политики (ЕЦТП) Диана Русинова взе участие в дебат в предаването „Директно“ по телевизия Bulgaria ON AIR, където защити позицията за по-строг контрол върху шофирането след употреба на алкохол и наркотици.

 

 

По време на дебата бе изтъкнат аргумент, че жертвите на пътнотранспортни произшествия, причинени от пияни или дрогирани шофьори, са „само“ 2%. Според ЕЦТП, този подход е изключително опасен и подвеждащ, защото дори един загубен човешки живот вследствие на подобно безразсъдство е твърде висока цена. Всяка жертва е трагедия за семейството ѝ и за обществото като цяло. Освен всичко изнесените данни са неверни и маниулативни. Официалната статистика на ЕС показва, че не 2%, а в 25% от всички смъртни случаи по пътищата е замесен алкохол.

 

 

 

Източник: Рамка за политиката на ЕС в областта на пътната безопасност за периода 2021 — 2030 г. — препоръки относно следващите стъпки за постигане на „нулева смъртност“

 

Статистиките ясно показват, че високорисковото поведение на пътя е сред водещите причини за тежки катастрофи, а употребата на алкохол и наркотици многократно увеличава вероятността от фатални инциденти. В много европейски държави санкциите срещу шофирането в нетрезво състояние са изключително строги, включително конфискация на автомобилите на нарушителите.

 

Европейският съюз идентифицира борбата срещу шофирането под влияние на алкохол и наркотици като един от четирите основни приоритета в стратегията си за намаляване на пътните инциденти. В работния документ на службите на Комисията от 19 юни 2019 г., озаглавен „Рамка за политиката на ЕС относно пътната безопасност за периода 2021 – 2030 г. – следващи стъпки към „Нулева смъртност“ (SWD(2019)0283), много ясно и категорично се подчертава именно проблемът с водачите шофирали след употреба на алкохол и/или наркотици. В страни като Финландия, Дания и Франция вече са въведени ефективни политики, включително задължителни алкохолни интерлокери (устройства, които не позволяват стартирането на автомобила при наличие на алкохол в дъха на водача), както и отнемане на автомобилите при повторни нарушения.

 

 

Източник: Рамка за политиката на ЕС в областта на пътната безопасност за периода 2021 — 2030 г. — препоръки относно следващите стъпки за постигане на „нулева смъртност“

 

Припомняме, че съвсем скоро ЕЦТП публикува подробно поручване по отношение на промените в Наказателния кодекс на Република България, свърздани с отнемането на автомобили от водачи употребили алкохол или наркотични вещества.

 

Редица публични личности изразяват съмнения относно ефективността на засилените наказателни мерки срещу шофьорите, употребили алкохол или наркотици. Това становище обаче може да бъде разглеждано като подценяване на сериозността на проблема. Предложението, което беше подкрепено по време на дебата в студиото на "Директно" от опонента на г-жа Диана Русинова, че пробацията е по-ефективна от строгите наказания, не отчита факта, че меките мерки често не успяват да възпрат рецидивистите и да предотвратят повторни нарушения.

 

Освен това, акцентът върху фактори като състоянието на пътищата и обучението на шофьорите, са изключително важни, но употребени като аргумент от адвокати, които не разбират същината на тези проблеми са само опит за удобно отклоняване на вниманието от личната отговорност на водачите. Прехвърлянето на вината към обществото или инфраструктурата, по отношение на проблема с водачите употребили алкохол или наркотици може да доведе до намаляване на индивидуалната отговорност и да създаде усещане за безнаказаност сред нарушителите. Необходим е балансиран подход, който включва както подобряване на пътната инфраструктура и обучението, така и прилагане на строги санкции за тези, които съзнателно излагат на риск живота на другите участници в движението.

 

Експертите и членовете на ЕЦТП считат, че България трябва да следва примера на европейските си партньори и да приложи строги мерки срещу безотговорното поведение на пътя. Високата толерантност към подобни нарушения у нас води до липса на страх от наказание и до трайно занижена култура на шофиране. Ефективното правоприлагане и бързите съдебни процедури са ключови за осигуряване на справедливост за жертвите и предотвратяване на бъдещи трагедии.

 

Диана Русинова: "Внушаването на неистини изкривява обществените нагласи"

 

След участието си в предаването, Диана Русинова направи следния коментар в социалните мрежи:

„Изключително тревожно е, че в публичното пространство се появяват опити за манипулиране на общественото мнение, целящи да омаловажат шофирането след употреба на алкохол и наркотици. Медиите носят огромна отговорност – те трябва да информират, а не да внушават подвеждащи тези. Всяка загуба на човешки живот е трагедия, която можеше да бъде предотвратена, ако имаше ясна и последователна политика срещу тези нарушения. Време е да спрем да толерираме безнаказаността на пътя.“

 

ЕЦТП ще продължи да настоява за по-строги мерки и ефективно прилагане на закона, за да се гарантира по-безопасна среда за всички участници в движението. Пътната безопасност не е въпрос на статистика, а на реални човешки съдби.