Инспекция по пътна безопасност на път I-3 между селата Телиш и Радомирци

На 8 април 2025 г. екипът на Европейския център за транспортни политики (ЕЦТП) извърши целенасочена инспекция по пътна безопасност на участък от първокласния път I-3 между селата Телиш и Радомирци. Проверката е в резултат на трагичния инцидент настъпил на 31-ви марти 2025 г., при който загина 12 годишната Сияна и несъгласието на ЕЦТП с твърдението на Агенция "Пътна инфраструктура" за това, че пътят се намира в "добро експлоатационно състояние". Тази инспекция е и част от текущите усилия на организацията за идентифициране и сигнализиране на критични участъци в пътната мрежа на страната, които създават повишен риск от възникване на пътнотранспортни произшествия.
В рамките на инспекцията бяха огледани всички елементи на пътната инфраструктура в обхвата на трасето – пътна настилка, пътна маркировка, пътни знаци, отводнителни съоръжения, както и състоянието на ограничителните системи за пътища. Особено внимание бе обърнато на участъка, където в близкото минало е настъпило тежко пътнотранспортно произшествие.
Критични технически дефицити
Измерванията на сцеплението на пътната настилка показаха стойности от SRT 55 – стойност, която отговаря на нормативните изисквания за равнинни участъци. Въпреки това, при места с надлъжен наклон от 6% (като конкретния участък с инцидент), стандартите изискват минимално сцепление от SRT 65. Това показва недопустим компромис със сигурността на движението по наклонените отсечки.
Още по-сериозни проблеми бяха установени при извършените ремонти – в т.нар. „кръпки“, където стойностите на сцеплението спадат до критичните SRT 36 при суха настилка и едва SRT 31 при мокра. Такива нива не само не отговарят на изискванията, но и създават директен риск за водачите, особено при неблагоприятни атмосферни условия.
Друг обезпокоителен факт е наличието на коловози с височина между 10 и 15 см, образувани от страничното изтласкване на асфалта. Подобна деформация на пътната повърхност е крайно опасна, особено при високи скорости и при опит за маневриране или изпреварване.
Недостатъци в маркировката и сигнализацията
Резултатите от измерванията на пътната маркировка показват, че в нито един от проверените участъци тя не отговаря на нормативните изисквания за видимост и устойчивост. Това е особено тревожно на фона на недостатъчното осветление в района и допълнително увеличава риска за водачите в тъмната част на денонощието.
Инспекцията установи и наличието на пътни знаци, които са монтирани преди повече от 20 години, както и такива с нарушена видимост или деформирани табла. Повечето от използваните ограничителни системи са от остарелия тип СПО 97, които не отговарят на съвременните стандарти за задържане и защита при евентуално отклонение от пътното платно.
Следващи стъпки
Идентифицирани са още редица дефицити и рискови зони, които в момента се систематизират от експертите на ЕЦТП. Въз основа на събраните данни ще бъде изготвен подробен технически доклад с конкретни препоръки за отстраняване на установените нередности. Докладът ще бъде публикуван в публичен достъп и ще бъде изпратен до компетентните институции.
ЕЦТП отново подчертава необходимостта от превантивна поддръжка и актуализация на пътната инфраструктура, особено по натоварените първокласни пътища. Инвестициите в пътната безопасност не бива да бъдат разглеждани като разход, а като стратегически приоритет за запазване на човешки животи.