Инспекционен екип на ЕЦТП отново провери състоянието на новостроящата се автомагистрала „Европа“

След получени множество сигнали от граждани инспекционен екип на Европейски център за транспортни политики направи проверка на състоянието на новостроящата се автомагистрала „Европа“. Бяха измерени светлоотразителността на положената пътна маркировка, както и състоянието на пътните знаци и ограничителните системи за пътища.
Беше констатирано, че маркировката не покрива минималните изисквания за светлоотразителност, изразена чрез коефициента на яркост Qd (mcd· m-2 ·lx-1) за дневна светлоотразителност и нощна яркост при обратно отражение при суха настилка RL (mcd· m-2 ·lx-1) са съответно Qd = 120 (130 мин.) и Rl = 98 (160 мин.). В чл. 7, ал. 8 и ал. 9 от Наредба № 2 от 2001 г. на МРРБ за сигнализирането на пътищата с пътни знаци, както и в БДС EN 1436 ясно са посочени параметрите, на които маркировката трябва да отговаря в началото на експлоатационния период и в неговия край. Дори и в този случай да се приеме, че тази пътна маркировка е в края на експлоатационния период, то тя не покрива минималните изисквания.
Тревожно е също така и състоянието на ограничителните системи за пътища. Елементите С 14.1 (т. нар. „контешки очи) следва да покриват минималните изисквания на Наредба № 18 за сигнализирането на пътищата с пътни знаци на МРРБ и по конкретно параметрите посочени в Приложение № 10 към чл. 8, ал. 2 от Наредбата. Светлотехническите характеристики на светлоотразяващата повърхност на пътните знаци се изразяват чрез класовете за коефициента на обратно отражение RA. Минималните класове за коефициента на обратно отражение (RA1, RA2, R3A и R3B) на светлоотразяващата повърхност на пътните знаци и другите средства за сигнализиране в зависимост от класа на пътя и улицата и от мястото на поставяне са определени в таблица 1от приложението. Там е посочено, че за автомагистрали пътните знаци поставени отдясно, отляво или над платното за движение, трябва да съответстват на клас за коефициента на обратно отражение на светлоотразяващата повърхност на пътния знак и на другите средства за сигнализиране – R3A и R3B едновременно. В случая при поставените елементи С14.1 ясно се вижда, че повърхността на светлоотразителното фолио съответства на RA2, което представлява нарушение на действащата нормативна уредба.
По отношение на еластичните огради се вижда много ясно, че при някой от елементите вече има конкретни повреди. Притеснителното в случая е, че обектът дори не е въведен в експлоатация.
Пътните знаци покриват минималните изисквания заложени в Наредба № 18 за сигнализирането на пътищата с пътни знаци на МРРБ. Въпреки това екипът ни има известни съмнения по отношение на съответствието на координатите на точките на граничните линии на цветовата зона по CIE за червения цвят. Ще бъде поискано от страна на възложителя Агенция „Пътна инфраструктура" да се извърши допълнително лабораторно изследване, за да се потвърди, че общественият интерес е защитен.
Екипът ни ще продължи да следи внимателно състоянието на този обект. Това не е първата подобна инспекция, а поредната. И няма да е и последната – линкове към предишни проверки: https://www.euctp.com/news_view.html?uppyID=24, https://www.euctp.com/news_view.html?uppyID=12