По инициатива на ЕЦТП община Стара Загора се присъедини към експеримент за въвеждането на "мигащ зелен" сигнал на светофарите
През 2021 г. след поредица от тежки пътнотранспортни произшествия, настъпили на територията на гр. Стара Загора, както и във връзка с редица проверки и спорове относно това доколко е нормативно регламентирано т. нар. „мигаща зелена светлина“ на светофарните уредби, беше взето решение „мигащото зелено“ да бъде премахнато. Това действие породи много спорове както в експертната общност, така и сред гражданите. За нас като професионална организация на дневен ред никога не е стоял въпросът дали то е по-добро или по-лошо от обратните броячи, например. Но беше важно да оценим фактите такива каквито са, а именно, че „мигащата зелена светлина“ не е нормативно регулирана в нито един акт действащ на територията на Република България. Считаме, че въвеждането на практики, които излизат извън нормите и рамките на действащите закони и правила в България, е не дотам добра практика, която освен всичко не дава добър пример на гражданите.
Най-съществения въпрос, който остана без отговор беше: „Какво точно искаме да кажем чрез „мигащото зелено“ на участниците в движението и какво трябва да е правилното поведение на водачите при наличието на „мигащо зелено“? Безспорно не можем да забраним преминаването на зелен сигнал, бил той и мигащ, защото значението на зеленото е „преминаването е разрешено“. В тази връзка следва да се дефинира точно ясно и конкретно какво искаме да кажем на участниците в движението и какво трябва да бъде тяхното поведение при наличието на „мигаща зелена светлина“ като част от фазата на светофарния цикъл?
Въпреки всичко казано до тук, обаче, ние не останахме глухи и за обществените призиви от страна на гражданите и твърдението им, че се ориентират по-добре когато светофарът ги предупреди чрез премигване, че предстои смяна на фазата. Ние също така разбираме и оценяваме това, че едно правило, за да може да се измени, най-напред трябва да се направи експеримент как би работило даденото нововъведение.
Във връзка с това, съвместно със Столична община и Българската Асоциация Интелигентни Транспортни Системи (БАИТС), проведохме експеримент, продължил един месец на кръстовище в София. Целта беше да докажем дали в действителност при наличието на „мигащо зелено“ се оказва благоприятно въздействие върху пътната безопасност и пропускателността на дадено кръстовище.
Резултатите от проведеното проучване са, че функционалността за мигаща зелена светлина предотвратява потенциала за конфликти и повишава значително безопасността на движение в обхвата на светлинно регулираните кръстовища. Функционалността за „мигаща зелена светлина“ увеличава пропускателната способност на светлинно регулираните кръстовища. Ефектът се дължи на психомоторните функции на водачите и психологическия елемент за сигурност при сигнализация за край на зеления сигнал, чрез „мигащо зелено“. Функционалността за „мигаща зелена светлина“ намалява отделените вредни емисии в обхвата на светлинно регулираните кръстовища. Само за периода без мигащо зелено в обхвата на кръстовището, на което проведохме проучването си, превозните средства със задръжка са отделили 3,2 тона CO2. За да бъде компенсирано това замърсяване са необходими 161 здрави дървета.
В Стара Загора по инициатива на Европейския център за транспортни политки (ЕЦТП) в продължение на година ще се проведе експеримент, като се въведе "мигащо зелено" на светофарите. Идеята бе огласена по време на посещение в града на инспекционен екип на ЕЦТП, който се срещна със заместник кмета Радостин Танев.
Той обяви, че целта на експеримента е многостранна - намаляване на скоростта, но и на вредните емисии. В Стара Загора той ще се приложи, след като са регистрирани много ползи от подобен режим на кръстовище в София.
"При наличието на „мигащо зелено“ нарушителите, които преминават на червен светофар, са спаднали с 800 за петнадесет дни. Нашето проучване показа, че при наличие на този режим на работа на светофарната уредба, скоростта в зоната на кръстовището спада, т.е. водачите, когато видят отдалеч „мигащото зелено“, започват да намаляват“, разясни пред медии и граждани Диана Русинова, председател на УС на ЕЦТП.
„Мигащото зелено“ ще бъде въведено в целия град Стара Загора, но поетапно, като се стартира от събота, 11 март с кръстовището при бул. "Цар Симеон Велики“ и ул. "Димчо Стаев“. Радостин Танев обясни, че на всички входове на града ще бъдат поставени табели, информиращи водачите, че светофарите в града работят с "мигаща зелена светлина“. След края на експеримента информацията ще бъде подробно анализирана, за да се преценят плюсовете и минусите. И ако данните покажат положителни тенденции, ще се подготви предложение за законодателни промени на национално ниво.
По време на посещението екипът на ЕЦТП и представителите на общината инспектираха кръстовището на булевардите "Цар Симеон Велики“ и "Крайречен“. То се смята за конфликтно и създаващо предпоставки за инциденти, особено по отношение безопасността на пешеходците, защото водачите масово не спазват ограничението от 30 км в час. Препоръката на нашите експерти е изграждането на изкуствени неравности (легнали полицаи), но преди пешеходната пътека, а не върху нея. Така ще се гарантира намаляването на скоростта още преди зоната за пресичане.