ЕЦТП проведе среща с Европейски транспортен клъстер и превозвачи от Ботевград

(Снимки ЕЦТП)
10 април 2023 г.

На 10 април 2023 година се проведе среща между Европейски транспортен клъстер (ЕТК), представители на  Европейския център за транспортни политики (ЕЦТП) и заместник председателя на Общинския съвет в Ботевград Дамян Маринов. Инициативата бе на Стоян Драганов, председател на ЕТК, а сред темите бяха проблеми, свързани с транспорта в региона, включително затваряне на път I-1 Е79 при град Мездра във връзка с довършването на скоростния път Ботевград-Видин.

 

Превозвачите поискаха да се потърси  възможност за това да се позволи те да преминават през определени интервали, за да не се налага да заобикалят през обходните маршрути, които ненужно много удължават пътя им. Което от своя страна увеличава разходите им и те трупат загуби или стават неконкурентоспособни.

 

Местните превозвачи повдигнаха въпроса и за предстоящото увеличение на цената на ТОЛ таксите с близо 50%. Те изказаха своето несъгласие с това решение на държавата, защото се притесняват, че подобно увеличение ще ги принуди да увеличат цената на услугата за крайния потребител. На фона на растящата инфлация и нестабилната цена на горивата и електроенергията, това създава риск за бранша, като някой от компаниите, опериращи в сектора, дори са заплашени от фалит. Към момента липсва разбиране от страна на държава по отношение на този проблем.

 

По време на срещата по предложение на председателя на ЕЦТП г-жа Диана Русинова и на експерта от сдружението г-н Ангел Попов бе взето решение да се изработят обща позиция и предложения към министъра на транспорта и министъра на регионалното развитие и благоустройството за това какви други мерки могат да се приложат с цел събиране на повече средства от ТОЛ такси, без да се налага увеличение на цената за използване на Републиканската пътна мрежа. 

 

Превозвачи обърнаха внимание и на друг болезнен за тях въпрос, а именно липсата на регламент и правила при осъществяването на услугите, свързани с пътната помощ. Това е особено актуална тема, защото в района на Ботевград често стават пътни инциденти предимно с тежкотоварни автомобили. Припомняме инцидента от 04 февруари тази година, когато румански камион, превозващ нишесте се обърна на километър пред с. Новачене, инцидента от 10 декември 2022 г., когато отново румънски камион се преобърна и проходът Витиня беше затворен повече от 8 часа. Припомняме и тежкия пътен инцидент от 22 август 2022 г., когато цистерна с втечнен газ се преобърна между селата Скравена и Новачене

 

Липсата на ясни правила води до сериозно напрежение между конкуриращите се фирми, които извършват услугата "Пътна помощ". Често пъти се прибягва до крайни мерки, в това число и практики, свързани с нелоялна конкуренция. В същото време стана ясно, че има случаи, в които се изпращат недобре обучени екипи с неподходяща екипировка, които си позволяват да нарушават и открито да пренебрегват правилата за безопасност. А това води до излишно допълнително увреждане на катастрофирали превозни средства.

 

На срещата бе изтъкнато, че има случаи да се чака пътна помощ от други региони на страната, което понякога не позволя отварянето на пътя с часове, а това създава проблеми за трафика и се превръща в предпоставка за допълнителни пътни инциденти. 

Проблемът, свързан с пътната помощ, е изключително сериозен. Оказва се, че в момента никой не осъществява обучение на екипите, които са ангажирани с разчистването на последствията от настъпилите пътнотранспортни произшествия. Освен това на дневен ред освен повишаването на квалификацията на служителите, излиза и необходимостта от въвеждане на лицензионен или поне регистрационен режим на извършващите тази дейност, което да се отнася както до тежкотоварните МПС, така и до лекотоварните. Необходимо е при лицензирането на фирмите за пътна помощ да се изисква доказване на финансова стабилност. по този начин ще се гарантира, че в случаи на частични повреди или такива в особено голям размер, нанесени при спасителна операция от страна на репатриращите фирми върху МПС-то на пострадалия, ще бъдат покрити щетите, които застрахователят няма да покрие. 

 

Лицензирането па превозните средства, с които се извършва дейността, ще позволи да се гарантира минимално ниво на оборудване за извършване на спасителните операции. Беше повдигнат и въпросът, че леки автомобили не следва да се допускат да извършват спасителни операции.

 

Обсъдени бяха и други идеи и проблеми, засягащи пряко безопасността на работещите в сектора. Бе взето решение да се изработи примерен вариант на наредба за регламентиране на дейността, която да бъде подложена на дискусия в широк кръг от бранша и от други неправителствени организации с отношение по въпроса. След изработването на чернова ще се свика кръгла маса в Ботевград за ново обсъждане на проблема.